Jak naprawić swój budżet po wakacjach? Kilka praktycznych wskazówek!

Wakacyjny wyjazd to przede wszystkim masa wspaniałych wspomnień oraz relaks, który należy się każdemu po ciężkich miesiącach pracy. Niestety, po beztroskim odpoczynku wraca szara rzeczywistość, a wraz z nią może dopaść Cię także problem z dziurą w domowym budżecie po wakacyjnych szaleństwach. To nie koniec świata! Jeśli szukasz rad na to, jak rozsądnie dysponować nadszarpniętym budżetem albo już odkładać na kolejne wakacje, to świetnie trafiłeś. Podpowiadamy, jak oszczędzać i jak zasilić portfel na kilka prostych sposobów!

Jak rozsądnie zarządzać swoim budżetem? Metoda „kopertowa” i „rejestr wydatków”

Jeśli Twój budżet po wakacjach znacznie się skurczył albo poniosły cię nieplanowane szaleństwa, to jeszcze nic straconego! Musisz po prostu rozsądniej dysponować swoim budżetem, a nasze rady pomogą nie tylko wykaraskać się z małego kryzysu finansowego, ale również wprowadzić na stałe do Twojego życia dobre nawyki.

Pierwszą metodą na rozsądne zarządzanie budżetem to prowadzenie „rejestru wydatków”. To dość oczywiste, a jednak wciąż decyduje się na to niewiele osób.

Spokojnie — nie musisz zbierać stosu paragonów i wszędzie zabierać notatnika, w którym skrupulatnie zaczniesz zapisywać swoje wydatki. 

Oczywiście, można to robić również w ten sposób, ale prostszą i wygodniejszą alternatywą jest zwykły notatnik w telefonie, który posiada każdy z nas. Po każdej wizycie w sklepie zapisz, jaką sumę wydałeś i na co. W ten sposób zyskasz kontrolę nad tym, gdzie podziewają się Twoje pieniądze, a przy okazji możesz obserwować, na co wydajesz najwięcej i spróbować to ograniczyć.

Konieczność notowania wszystkiego wymaga regularności, ale może również zmusić Cię do tego, żebyś uważniej wydawał pieniądze, bo każdy zbędny wydatek to wstydliwy zapis w rejestrze! 

Jak dysponować budżetem? Ostatnio popularna stała się metoda, którą roboczo nazwiemy metodą kopertową. Wystarczy, że posiadasz kilka kopert czy wkładów do segregatora. Określ, ile w tym miesiącu możesz wydać i podziel tę sumę na kilka kategorii: jedzenie, rachunki, chemia domowa, opłaty stałe, wyjścia na miasto, nieprzewidziane notatki — wszystko, czego potrzebujesz. Następnie rozdziel pieniądze między koperty i jeśli idziesz na imprezę ze znajomymi, weź banknot z koperty „imprezy”, a jeśli idziesz na zakupy spożywcze — z koperty „jedzenie”. 

To bardzo prosta i bardzo skuteczna metoda. Wymaga ona co prawda posiadania pieniędzy w gotówce, co w dobie cyfryzacji stanowi dla wielu zapewne utrudnienie, bo wygodniej trzymać pieniądze „w telefonie”, niż w kopercie, ale to rozwiązanie ma też ogromny plus. Drobne reszty z zakupów możesz wrzucać do skarbonki, a po kilku miesiącach zbierze się tam zapewne spora suma. Nie tylko będziesz miał kontrolę nad budżetem, ale również zaczniesz oszczędzać! Możesz również dołożyć do każdej koperty paragony z zakupów, by obserwować, na co wydajesz najwięcej i ograniczyć to w przyszłości.

Jak szybko zdobyć gotówkę po wakacjach? Kilka pomysłów na to, jak wspomóc budżet!

Wiesz już, jak zarządzać budżetem, ale co jeśli Twoje zasoby skurczyły się do tego stopnia, że właściwie nie ma już czym zarządzać? Oto kilka rad, jak szybko pozyskać przypływ gotówki.

Sprzedaj niepotrzebne rzeczy w sieci

To kolejna oczywista rada, a jednak wielu z nas wciąż trzyma w domu masę niepotrzebnych ubrań, elektroniki czy gadżetów, którym mógłby nadać drugie życie. Wystaw nieużywane przedmioty na sprzedaż ( sprawdź: Vinted,Allegro, Olx, czy grupy na Facebooku).

Oszacuj cenę przedmiotu, zrób dobre zdjęcia (z pewnością przyciągną uwagę) i dodaj darmowe ogłoszenie na platformę. Ty zyskasz gotówkę, ktoś zyska nowe rzeczy, a przy okazji środowisko Ci podziękuje, zamiast wyrzucać rzecz, ty dasz jej drugie życie! 

Monetyzuj swoją wiedzę: udzielaj korepetycji, napisz poradnik lub stwórz kurs

Wiedza to w tej chwili najcenniejszy surowiec, więc jeśli możesz nazwać się w czymś dobry, czemu nie podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi, a przy okazji zyskać? Możesz udzielać korepetycji (zamieść ogłoszenie na różnych stronach czy grupach w portalach społecznościowych), napisać poradnik, który wystawisz na sprzedaż, a jeśli masz więcej czasu i specjalistycznej wiedzy — stworzyć kurs online. 

Prace dorywcze: inwentaryzacje, sprzątanie lokali 

O prace dorywcze wcale nietrudno, szczególnie w dużym mieście. Poszukaj ogłoszeń o inwentaryzacjach w okolicy — za kilka godzin pracy możesz dostać nawet kilkaset złotych, a inwentaryzacje przeprowadzane są zwykle nocami lub w weekendy, więc nie będą kolidować z Twoją pracą. Możesz poszukać również ogłoszeń, w których ktoś szuka osób do sprzątania mieszkania czy kilku pokoi w hotelach „po godzinach” albo złapać dorywcze zlecenie jako hostessa czy animatorka. Szukaj również ogłoszeń, w których szukani są np. kelnerzy na wesela czy urodziny — praca w gastronomii nie jest łatwa, ale można naprawdę sporo dorobić w weekendy. 

Jak “mniej wydawać”? Przeżyj miesiąc miło i tanio!

Twój budżet nadal się nie domyka? Porozmawiajmy o tym, jak przeżyć miesiąc tanio i bez głodowania! 

Wykorzystaj wszystkie produkty, które masz w domu

Gdy przed Tobą trudny miesiąc, warto skorzystać z domowych zapasów. Z pewnością posiadasz w zamrażalce paczkę zapomnianych mrożonek, a po szafkach wala się ryż, makaron czy inne produkty, które mają długą datę ważności i zazwyczaj kupujesz ich więcej. Przeanalizuj swoje domowe zasoby i spróbuj ułożyć z nich taki jadłospis, aby dokupić jak najmniej nowych artykułów. Przy okazji nie będziesz marnował jedzenia! Zadbaj o to, aby posiłki były pełnowartościowe, ograniczając np. kupowanie słodyczy czy soków. 

Twórz plan jadłospisów i listy zakupów

Na zakupach nie daj się ponieść emocjom. Przed udaniem się do sklepu sporządź jadłospis na dany tydzień i na jego podstawie kup tylko niezbędne artykuły spożywcze. Możesz np. ustalić, że na śniadanie będziesz jadł owsiankę, omlet czy jajecznicę na przemian przez tydzień. Płatki owsiane, mleko, jajka i kilka warzyw czy owoców to niewielki koszt za 7 pełnowartościowych śniadań. To o wiele lepsze i tańsze rozwiązanie niż kupiony w biegu pączek w pobliskiej piekarni. Jeśli nie masz czasu na gotowanie rano, możesz przygotować wszystko już wieczorem. Podobnie z obiadem czy kolacją. 

Zorganizuj aktywności za darmo!

Jeśli nie lubisz siedzieć w domu, to zorganizuj sobie aktywności za darmo! Brak pieniędzy na wyjścia wcale nie oznacza długich, nudnych dni w domu. Możesz wybrać się na spacer, zorganizować piknik czy poszukać miejsc, w które wstęp jest darmowy lub bardzo tani, np. muzea, promocyjne dni w kinie itd. Unikaj stołowania się w restauracjach i gotuj w domu. Czas ze znajomymi możesz fajnie spędzić w zaciszu pokoju, plotkując czy grając w gry planszowe. 

Użyj domowych sposobów zamiast chemii domowej i kosmetyków 

Oczywiście, nie można tutaj przeginać. Oszczędzanie na paście do zębów, antyperspirancie czy żelu pod prysznic to przesada, ale jest naprawdę wiele alternatyw dla drogich kosmetyków z drogerii czy reklamowanej chemii domowej. Do uprzątnięcia wielu zanieczyszczeń bardzo dobrze sprawdzi się np. woda z octem czy soda oczyszczona! Zamiast kupować peeling do ciała, możesz zrobić świetny domowy produkt z wykorzystaniem kawy, a zamiast jednorazowych maseczek wybrać takie, które możesz zrobić z produktów spożywczych, które każdy z nas ma w domu. To świetny i przy okazji ekologiczny pomysł na oszczędność.

 Zwróć uwagę na zużycie wody czy energii

To ostatni i bardzo oczywisty, ale również ważny punkt. Pamiętaj, o gaszeniu światła, bierz prysznic zamiast kąpieli i zwróć uwagę na to, by rozsądnie dysponować wodą i energią