Pożyczka na raty online: Plusy i minusy pożyczki ratalnej

Jak dostać pożyczkę ratalną przez internet
Jak dostać pożyczkę ratalną przez internet

Jak wziąć pożyczkę, jak wygląda udzielenie pożyczki, spłata pożyczki?

W dobie Internetu, wirtualnych bankowości i działania wielu instytucji online, ofert pożyczek ratalnych dostępnych bez wychodzenia z domu nie brakuje. Ostatnimi czasy forma pożyczki bez zaświadczeń na raty coraz bardziej zyskuje na popularności, bowiem otrzymanie kredytu w banku staje się coraz trudniejsze, wymaga załatwiania wielu formalności i  składaniu ogromnej ilości dokumentów, a ostatecznie uzyskanie zdolności kredytowej może okazać się niemożliwe. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą prywatne instytucje pozabankowe, które oferują szybki zastrzyk gotówki, pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej bez udowadniania jej stosem dokumentów i minimalną ilość formalności.

Szybkie pożyczki na raty bez wątpienia mają wiele plusów, należy jednak pamiętać, że wszędzie może kryć się jakiś haczyk. Zaciągnąć pożyczkę jest łatwo, warto jednak zastanowić się, czy równie łatwo będzie ją spłacić, pokrywając całkowite koszty pożyczki. W tym artykule weźmiemy pod lupę plusy i minusy pożyczki na raty przez Internet oraz wyjaśnimy jak szukać ofert taniej pożyczki bez „haczyków”. 

Co to jest pożyczka pozabankowa?

W dzisiejszych czas uzyskanie pożyczki w banku okazuje się wyjątkowo trudnym i czasochłonnym procesem. Bank dokładnie sprawdza naszą zdolność kredytową, a cały proces trwa niekiedy niebotycznie długo. Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu środków, warto rozważyć pożyczkę pozabankową.

Pożyczka pozabankowa to pożyczka udzielana przez prywatne podmioty, pod którymi najczęściej kryją się instytucje pożyczkowe jak firmy pożyczkowe, parabanki czy prywatni inwestorzy. Każda z tych instytucji działa na nieco innych zasadach, jednak wspólnym mianownikiem takiego rozwiązania jest stosunkowo łatwe i szybkie uzyskanie pieniędzy. Dzięki temu pożyczki pozabankowe zyskują na popularności i są idealną opcją dla tych, którzy naprawdę pilnie potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Nie oznacza to jednak, że pożyczki bankowe pozostają bez wad — o tym jednak za chwilę. 

Warto również wiedzieć, że pod pojęciem „pożyczka pozabankowa” może kryć się zarówno tzw. chwilówka (pożyczka udzielana na stosunkowo krótki czas spłaty), pożyczka ratalna (taka pożyczka jest już rozłożona w o wiele dłuższym czasie), jak i pożyczka prywatna (np. od przyjaciela czy członka rodziny, jednak ten rodzaj interesuje nas tutaj najmniej). 

Jak uzyskać pożyczkę na raty online? Warunki przyznania pożyczki

Uzyskanie pożyczki ratalnej możliwe jest w stacjonarnym punkcie, jednak o wiele wygodniejszą i częściej wybieraną przez klientów opcją jest załatwianie formalności online. Najczęściej taka procedura polega na wybraniu kwoty pożyczki, okresu, w jakim deklarujemy spłacić zaciągnięty dług, a następnie wypełnieniu stosownego wniosku. Czas rozpatrzenia wniosku bywa różny, jednak najczęściej odpowiedź możemy otrzymać już w kilkanaście minut, a środki wpływają na nasze konto niemal natychmiast po akceptacji wniosku. 

Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny naszego wniosku i posiadanie dowodu osobistego oraz weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy (np. przy udziale banku). Nasza zdolność kredytowa może, ale nie musi być sprawdzana (w przypadku pożyczek ratalnych online dokładna weryfikacja klienta ma miejsce relatywnie rzadko — w przypadku, gdy pożyczkodawca ma jakieś zastrzeżenia lub wątpliwości). Ponadto nie wymaga się załączania dokumentów jak zaświadczenie o dochodach, umowy o pracę itd. Warunkiem jest oczywiście również pełnoletność pożyczkobiorcy. 

Maksymalna kwota pożyczki: ile mogę pożyczyć?

To, ile możemy pożyczyć, najczęściej zależy od oferty pożyczkodawcy. Niektórzy oferują kwoty do nawet 60 000 złotych, które na naszym koncie bankowym znajdą się w kilkadziesiąt minut. Nie zawsze jest jednak możliwe uzyskanie aż tak kolosalnej kwoty. Wszystko warunkuje umowa i jej warunki, jakie zawierają między sobą pożyczkodawca i pożyczkobiorca. 

Plusy i minusy pożyczki ratalnej

Zawarcie umowy i okres spłaty pożyczki

Procedura zawarcia umowy pożyczki odbywa się w pełni online, a okres spłaty pożyczki ustalany jest indywidualnie. Wpływa na niego wysokość pożyczki oraz wysokość miesięcznej raty.

Plusy i minusy pożyczki ratalnej online

Pożyczka ratalna online ma swoje wady, jak i zalety. Podejmując decyzję o podpisaniu umowy pożyczki, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie, przeczytać umowę i samemu obiektywnie ocenić swoje możliwości finansowe, które pozwolą na jej spłatę. Warto mieć na uwadze, że całkowity koszt pożyczki to nie tylko oddanie kwoty, jaka wpłynęła na nasze konto, ale również prowizja za udzielenie pożyczki, oprocentowanie pożyczki czy inne koszty z nią związane. 

Do plusów pożyczki ratalnej przez Internet bez wątpienia można zaliczyć takie czynniki, jak to, że:

_ Otrzymanie pożyczki jest wyjątkowo prostą procedurą. Osiągniecie pełnoletności, posiadanie dowodu osobistego i potwierdzenie tożsamości wystarczą, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

_ Weryfikacja naszej zdolności kredytowej przez firmy pozabankowe jest mniej skrupulatna, co przyśpiesza proces podejmowania decyzji o przyznaniu pożyczki. Dzięki temu możemy otrzymać pieniądze na swoje konto w kilkanaście minut.

_ Okres spłaty pożyczki ratalnej możemy ustalić sami, oczywiście w takim przedziale czasu, w jakim umożliwia nam to pożyczkodawca. Od okresu spłaty będzie zależała wysokość rat.

_ W przypadku problemów z terminową spłatą raty, wielu pożyczkodawców oferuje możliwość odrodzenia terminu spłaty.

_ Minimalną i maksymalną kwotę pożyczki ustala pożyczkodawca, a my możemy w tym obrębie wybrać dowolną kwotę, jakiej potrzebujemy. Maksymalna kwota pożyczki ratalnej może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

_ Nie ma konieczności uzasadniania, na co przeznaczymy pożyczone pieniądze. Możemy wydać je, na cokolwiek chcemy i nikt nie będzie nas z tego rozliczał.

_Pierwsza pożyczka często jest darmowa lub odsetki są bardzo niewielkie. Dzięki temu potrzebując jednorazowego zastrzyku gotówki, nie zbankrutujemy z powodu wysokich odsetek, a przy okazji wyrobimy sobie pozytywną zdolność kredytową. Często jednak takie oferty darmowej pożyczki nie obowiązują wysokich kwot.

Jak zatem widać, zalet pożyczki pozabankowej na raty nie brakuje, a oprócz wyżej wymienionych na pewno znalazłoby się jeszcze kilka plusów. Warto jednak mieć świadomość wad pożyczki przez Internet, szczególnie, zanim przystąpimy do składania wniosku.

Minusy pozabankowej pożyczki ratalnej:

_ W przypadku skorzystania z możliwości odroczenia terminu spłaty, będziemy musieli uiścić opłatę za opóźnienia. Takie opłaty często bywają wysokie, dlatego należy dobrze oszacować swoje możliwości finansowe, aby oddać pieniądze w terminie. 

_ Całkowity koszt pożyczki uzależniony jest od odsetek i prowizji, a te składają się na wysokie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), którym charakteryzują się szybkie pożyczki ratalne. Oznacza to, że prawdopodobnie oddamy sporo więcej, niż pożyczaliśmy,

_ Wąski zakres doboru czasu spłaty. Niektórzy pożyczkodawcy celowo oferują nam minimalny czas spłaty nawet najmniejszej kwoty na 15 dni, aby narastały odsetki. Dlatego należy zwracać na to uwagę, aby ograniczyć koszt pożyczki. 

_ Limit wysokości kolejnych pożyczek. Niektóre parabanki oferują wyższe kwoty pożyczek jedynie dla swoich stałych klientów.

_ Nieterminowa spłata, skutkuje umieszczeniem danych pożyczkobiorcy w rejestrach dłużników. Często zdarza się tak, że nawet wskutek niedopatrzenia i kilkudniowego opóźnienia, nasze dane mogą figurować w bazie dłużników. To znacząco utrudni nam uzyskanie kolejnych pożyczek, szczególnie w banku.

Jak widać, część minusów dotyczy jedynie niektórych przypadków. Każdy pożyczkodawca funkcjonuje na nieco innych zasadach i oferuje nam inne warunki. Powinniśmy odpowiedzialnie podejść do wyboru instytucji, od której pożyczamy pieniądze i zadbać o to, by oferta miała jak najkorzystniejsze warunki.

Pożyczka online na raty: czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto ciężko ocenić jedynym zdaniem. Odpowiedź powinna brzmieć raczej „to zależy”. Jeśli potrzebujemy szybkiej gotówki i mamy pewność, że będziemy mogli spłacić zadłużenie w stosownym terminie, to internetowa pożyczka ratalna jest świetną opcją. Nie musimy zmagać się z uciążliwymi formalnościami, które ciągną się miesiącami. Warto jednak skorzystać z usług sprawdzonego partnera, na przykład portalu RataPro, gdzie znajdziemy wiele dobrych ofert taniej pożyczki ratalnej. 

Decyzja o zaciągnięciu jakiejkolwiek pożyczki nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji; powinna być ona dokładnie przemyślana, a my powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową i jej warunkami. Wówczas wszystko powinno przebiec pomyślnie, a spłata nie nadwyręży naszego budżetu.