Prezenty na pierwszą komunię — komunijny poradnik prezentowy (dla chłopca i dziewczynki)

Prezent na pierwszą komunię
Prezent na pierwszą komunię

Pierwsza Komunia jest bez wątpienia emocjonującym i  ważnym wydarzeniem dla całej rodziny. Tradycja obdarowywania upominkami jest nieodłączną jej częścią.

Właśnie dlatego, dla osób borykających się z dylematem, jakim jest wybór podarunku, przygotowaliśmy kilka inspirujących pomysłów.

Co dać na komunię

Wielu z nas stoi przed dylematem, co właściwie podarować na Komunię. To pytanie, które nurtuje zarówno rodzeństwo, przyjaciół, jak i dalszych krewnych.

 Istnieje wiele możliwości od  tradycyjnych prezentów o charakterze religijnym, które mają głębsze znaczenie i symbolikę, po te bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak różnorodne gadżety czy zabawki. Ostatnimi czasy  popularność zyskują także  prezenty finansowe, zarówno te w postaci  koperty z gotówką jak i karty podarunkowe.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Pomysły na prezenty na pierwszą komunię świętą

Wybierając prezent na Komunię, warto przeanalizować nie tylko nasz budżet, ale też upodobania i charakter dziecka, jego tryb życia oraz hobby. Nie  warto kierować się popularnymi trendami, tylko postarać się dopasować prezent indywidualnie.

Elektronika:

  • Telefon komórkowy, tablet  czy laptop będzie praktycznym prezentem zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.
  • Dla miłośników muzyki sprawdzi się sprzęt muzyczny (słuchawki, głośnik, ipod czy mp3). 
  • Dla aktywnych świetnym pomysłem będzie Kamera sportowa.
  • Młodych pasjonatów fotografii na pewno ucieszy aparat fotograficzny.
  • Konsola to marzenie głównie chłopców. Ale nie tylko, gdyż jeśli wybierzemy model z większą liczbą padów, może być to świetna rozrywka dla całej rodziny. Do wyboru mamy także modne ostatnio konsole kinetyczne rejestrujące ruch. 
  • Dla miłośników książek świetnym prezentem będzie elektroniczny czytnik książek, do kompletu można wykupić subskrypcję w serwisie Legimi czy Empik Go.
Co kupić na pierwszą komunię

Praktyczny prezent komunijny 

Ksiażki 

Jeśli zależy nam na praktycznym i wartościowym prezencie, warto sięgnąć po serię książek, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka. Dobierając odpowiednie lektury, możemy przekonać nawet największych fanów elektroniki. 

Intrument 

Świetny pomysł zarówno dla tych dzieci, które uczą się gry instrumencie, jak i tych, które wykazują zainteresowania muzyczne, ale jeszcze nie zaczęły nauki. Wówczas możemy kupić instrument, wraz z karnetem na naukę gry. 

Warsztaty

Doskonałym prezentem na Pierwszą Komunię, zwłaszcza dla dziecka przyzwyczajonego do siedzącego trybu życia, może być zorganizowanie dodatkowych zajęć. Jeśli nie mamy pomysłu na konkretny kurs, warto zapoznać się z lokalną ofertą zajęć artystycznych lub warsztatów kreatywnych, które są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Takie warsztaty stanowią również doskonały prezent dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, gdzie odpowiedni opiekun pomaga kierować energię dziecka w sposób sprzyjający jego osobistemu rozwojowi.

Mikroskop 

Oryginalna propozycja, która sprawdzi się jako prezent dla chłopca jak i dziewczynki. Zatem jeśli masz w rodzinie młodego naukowca, to mikroskop będzie strzałem w dziesiątkę.

Prezent na Komunię dla aktywnych 

Rower

Rower to dobry pomysł dla aktywnych młodych podróżników, ale nie tylko. Na rynku dostępne jest wiele modeli,  które można  dopasować zarówno do  zainteresowań jak i i upodobań dziecka.

Hulajnoga 

To doskonały, a zarazem niezwykle praktyczny  prezent dla małego sportowca. Jazda na hulajnodze to nie tylko relaks i zabawa, ale także praktyczny środek transportu — idealny dla dzieci do dojazdów do szkoły czy zajęć dodatkowych. Alternatywą dla tradycyjnej wartą rozważenia, będzie hulajnoga elektryczna.

Wycieczka

Ciekawym pomysłem na prezent będzie wykupienie wycieczki lub podarowanie  bonu wycieczkowego. Jednym z miejsc, do którego każde dziecko chciałoby pojechać, jest Disneyland.

Rolki

To zawsze trafiony prezent,  w końcu kto z nas o nich nie marzył jako dziecko! Jeżeli chcemy, żeby prezent „rósł” razem z dzieckiem, wybierzmy rolki o regulowanym rozmiarze stopy.

Quad

Choć jest niezwykle pożądany prezentem, to mimo wszystko dość kontrowersyjnym. Nieodpowiednio używany może stanowić niebezpieczeństwo. 
Potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Biżuteria, czyli tradycja z nutką ekstrawagancji 

Biżuteria będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną obdarować dziecko, lecz niekoniecznie chcą, aby był to tradycyjny medalik ze świętym wizerunkiem.

W sklepach jubilerskich dostępne są liczne komplety biżuterii dla dzieci (często zawierające kamienie szlachetne). Jeżeli zdecydujemy się na klasykę, nasz prezent może stać się ponadczasową pamiątką.

Tradycyjne prezenty na komunie

Zegarek  

Jest to prezent uniwersalny zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Do wyboru mamy zegarki tradycje z tarczą i wskazówkami oraz elektroniczne typu  smartwatche. 

Biblia 

Najcenniejszym prezentem z perspektywy wiary katolickiej jest Pismo Święte. Na rynku dostępne są różne rodzaje Biblii również obrazkami lub bez w kieszonkowym, lub większym formacie. Istnieją także Biblie z grawerem, które pozwalają na personalizację imieniem, nazwiskiem dziecka.

Medalik

Medalik to doskonały prezent religijny dla chłopców i dziewczynek. Sklepy jubilerskie oferują różnorodne łańcuszki i zawieszki. Do wyboru mamy medaliki z wizerunkiem świętego lub krzyżykiem. Niektóre sklepy oferują także  krzyżyki z relikwiami. Możesz także wybrać medalik z imiennym patronem dziecka.

Różaniec

Tradycyjny, acz niezwykle gustowny prezent komunijny.  Do wyboru mamy różańce  ozdobione kamieniami wykonane ze srebra lub złota, oraz proste drewniane.

Czy pieniądze są akceptowalnym prezentem na komunie ? 

Jeśli masz trudności z wyborem odpowiedniego prezentu, bo na przykład należysz do dalszej rodziny  to tzw.

” koperta” będzie idealnym rozwiązaniem.

Wręczanie dziecku gotówki na tę okazję jest praktyczne i daje mu możliwość samodzielnego wyboru prezentu. 

Ile pieniędzy dać na komunie

Teoretycznie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę powinniśmy na prezent przeznaczyć tyle pieniędzy, ile uważamy za stosowane oraz na ile nas stać.

Natomiast standardowo kwota, którą przeznaczamy na prezent, zależna jest  od stopnia pokrewieństwa.

I tak na przykład rodzice zazwyczaj dają dziecku do koperty około 600 zł. Chrzestni wkładają do koperty od 500 zł do  nawet 1500 zł. Dziadkowie, którzy pragną porozpieszczać ukochane wnuki często przeznaczają na prezent ( wedle możliwości) nawet ponad 500 zł. Dalsza rodzina i pozostali goście zazwyczaj dają na komunię ok. 100-200 zł, choć niektórzy decydują się włożyć do koperty nawet 300 zł.

Średnio na prezent na komunię przeznaczamy 300-500 zł. Niewielka liczba osób deklaruje, że z okazji pierwszej komunii daje do koperty powyżej 1000 zł.

Dobrą  zasad, której skuteczność może być podważana przez niektórych, polega na obdarowaniu dziecka prezentem lub sumą pieniędzy równą przybliżonej wartości jednego komunijnego talerzyka (w lokalu lub domu). W tańszych restauracjach koszt ten wynosi nie mniej niż 100 zł, podczas gdy w bardziej ekskluzywnych lokalach cena jednego komunijnego posiłku dla jednej osoby może sięgnąć nawet 400 zł. Jeśli na uroczystość przybywa para, wartość prezentu od nich powinna być zbliżona do dwukrotności tej kwoty.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki?