7 postanowień finansowych na 2023 rok

porady finansowe
porady finansowe

Nie ma lepszego czasu na wprowadzenie zmian w życiu niż nowy rok. Dotyczy to zwłaszcza kwestii finansowych w 2023 roku. W dobie dwucyfrowej inflacji i jeszcze szerszej dostępności nowoczesnych rozwiązań technologicznych wdrożenie paru prostych praktyk z zakresu finansów może wydatnie poprawić jakość całego życia. Oto więc 7 postanowień finansowych, które warto wprowadzić w nowym roku.

1. Rozważ zmianę konta bankowego

Zdecydowana większość Polaków bywa wręcz nazbyt lojalna wobec swojego banku. Prowadzenie jednego konta przez kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat to częsta praktyka. Takie rozwiązanie może wydawać się proste i komfortowe, ale często jest zwyczajnie nieopłacalne.

Oferta w poszczególnych bankach mocno się bowiem od siebie różni. To, co w jednym miejscu jest płatne, gdzie indziej może być całkowicie darmowe. Dotyczy to takich kosztów jak choćby opłata za kartę płatniczą, czy za wypłacanie środków z bankomatu.

Ponadto w dzisiejszych czasach każdy bank ma specjalne oferty promocyjne dla nowych klientów. Często pozwalają one bez trudu, uzyskać dodatkowych kilkaset złotych, np. za wykonanie określonej liczby przelewów. Zmiana banku w 2023 może więc oznaczać nie tylko oszczędności, ale i przynieś dodatkowe środki finansowe. By znaleźć optymalną dla siebie ofertę konta bankowego, można skorzystać z dedykowanych temu celowi porównywarek finansowych.

2. Chroń swoje nadwyżki finansowe w rozsądny sposób

Odwieczna zasada zdrowych finansów mówi o tym, by wszelkich nadwyżek nie trzymać w gotówce, lub na nieoprocentowanym koncie. Ta reguła jest istotna zwłaszcza dziś, gdy przez inflacje wartość nabywcza nieoprocentowanych środków finansowych spada o kilkanaście procent rocznie.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z lokat, czy obligacji. Wtedy to ryzyko utraty środków jest praktycznie zerowe. Niestety obecnie lokaty nie przynoszą realnych zysków, choć ich oprocentowanie zbliża się do granicy 10%. Wszystko przez to, że wysokość inflacji ociera się o granicę aż 20%. Krótko mówiąc, aktualnie lokaty pozwalają ograniczać straty, a nie przynoszą realnych zysków.

Alternatywą dla lokat są bardziej ryzykowne formy inwestycji. Surowce, akcje, czy kryptowaluty mogą przynieść nieporównywalnie większy zysk i nawiązką przekroczyć poziom inflacji. Przy inwestowania w co innego niż takie instrumenty, jak lokaty, obligacje, czy rachunki oszczędnościowe, trzeba jednak być bardzo ostrożnym. Wiążą się one przecież z ryzykiem utraty części, a w skrajnych przypadkach całości kapitału.

3. Pożyczaj mądrze

Współczesne szybki tempo życia sprawia, że sytuacja finansowa i potrzeby konsumpcyjne zmieniają się bardzo szybko. Jednym razem zdarzają się chwilowe trudności z płynnością finansową, a innym razem pojawia się mniejszy lub większy wydatek, który trzeba pilnie opłacić.

Komfortowym rozwiązaniem w takich sytuacjach często są szybkie pożyczki internetowe. Można jest załatwić w dosłownie moment bez żadnych większych formalności. De facto nie trzeba nawet wychodzić z domu, by otrzymać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych z ekspresowym przelewem na konto bankowe.

Pożyczać można więc szybko, a pieniądze wydać na każdy cel. Ważne jest jednak to, by z takich ofert finansowania korzystać mądrze. Propozycji małych chwilówek, czy większych pożyczek ratalnych przez Internet jest przecież mnóstwo. Poszczególne oferty mocno się jednak od siebie różnią, choćby pod względem warunków finansowych. By wybrać tę najkorzystniejszą propozycję, warto wykorzystać potencjał kalkulatorów finansowych. W przypadku prostych pożyczek na raty online polecamy skorzystać ze wsparcia RataPro.

4. Negocjuj wysokość swojego wynagrodzenia

Sytuacja makroekonomiczna oraz uwarunkowania w gospodarce międzynarodowej są skomplikowane. Kryzys energetyczny, czy ryzyko globalnej recesji sprawiają, że pracodawcy bywają niepewni o przyszłość swojego biznesu.

Inaczej sytuacja wygląda jednak z perspektywy pracowników. Zwłaszcza szybko rosnące ceny sprawiają, że wartość nabywcza pensji spada w zawrotnym tempie. Dlatego też w 2023 roku warto będzie ubiegać się o podwyżki.

Pracodawcy chcąc nie chcąc będą musieli ich udzielać, zwłaszcza przy niskim bezrobociu i problemach ze znalezieniem właściwie wykwalifikowanych pracowników. Trzeba tu pamiętać o tym, że podwyżka powinna być równa co najmniej wartości inflacji, by siła nabywcza wynagrodzenia nie uległa pomniejszeniu. Mówiąc prościej, obecnie jest czas na to, by ubiegać się o wyjątkowo wysokie podwyżki.

5. Przeanalizuj strukturę swoich wydatków

Zawsze jest dobry czas na to, by dokonać analizy i restrukturyzacji swoich wydatków i całego budżetu domowego. Warto to zrobić zwłaszcza teraz, gdy musimy się mierzyć z niesamowicie szybko rosnącymi cenami za wszelkie dobra.

Optymalnym rozwiązaniem jest spisanie wszystkich wydatków z jednego miesiąca i wprowadzeni ich np. do arkusza kalkulacyjnego Excela. W ten prosty sposób można dowiedzieć się, na co tak naprawdę wydaje się największą ilość pieniędzy.

Po przygotowaniu takiej analizy niemal zawsze można znaleźć zbędne kategorie wydatków. Nawet małe zmiany w perspektywie roku mogą zaś przynieść wymierne oszczędności. Często okazuje się bowiem, że przeznaczamy pieniądze na coś, z czego możemy zrezygnować bez żadnego uszczerbku dla poziomu życia.

6. Sprzedaj nieużywane rzeczy

W niemal każdym domu znaleźć można nieużywane lub bardzo rzadko używane rzeczy w dobrym stanie. Dotyczy to choćby odzieży, czy szeroko pojętego sprzętu. Gdy robi się porządki, to tego typu przedmioty często się po prostu wyrzuca.

Obecnie jednak w erze tak sprawnie działających portali i aplikacji sprzedażowych multum używanych rzeczy można po prostu sprzedać. Warto więc wystawiać oferty z takimi przedmiotami, by w wielu przypadkach doprowadzić do transakcji i uzyskać pieniądze.

Równie dobrze z tego typu portali i aplikacji można korzystać jako strona kupująca. Pozwala to dokonać zakupów w wysoce przystępnym pułapie cenowym. Czasem można nawet znaleźć zupełnie unikalne egzemplarze i nadać im drugie życie. W taki sposób nie tylko oszczędza się pieniądze, ale też prowadzi życie sprzyjające ochronie środowiska.

7. Pamiętaj o zabezpieczeniu ubezpieczeniowym

Uogólniając, jako Polacy kiepsko orientujemy się w kwestiach ubezpieczeniowych w porównaniu z mieszkańcami krajów zachodnich. Wielu ludzi uważa, że ubezpieczenia są drogie i nieopłacalne, co w dzisiejszych czasach mija się z prawdą. Co więcej, cały czas pojawiają się nowe produkty ubezpieczeniowe pozwalające, zabezpieczyć swoje interesy w jeszcze lepszy sposób.

Przykładowo cena za ubezpieczenie na życie zaczyna się od kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Tymczasem taka polisa stanowi wymierne zabezpieczenie finansowe na kryzysowe sytuacje życiowe, takie jak wypadki, czy poważne choroby. Można też wykupić prywatne polisy medyczne, by uwolnić się od długich kolejek do specjalistów NFZ.

Nigdy nie jest też za wcześnie, by pomyśleć o swojej emeryturze. O tej kwestii powinni pamiętać wszyscy, a zwłaszcza samozatrudnieni. Wszakże wysokość emerytur ZUS należy uznać za bardzo niskie. Tymczasem odkładanie na IKE, IKZE dowolnych kwot pieniędzy z czasem prowadzi do uzbierania sporego i stale inwestowanego kapitału.